Titulní proužek

Spartak SU


VSTUP DO NOVÉHO ROKU S PROPNUTÝMI ŠPIČKAMI

PŘEJÍ GYMNASTÉ SU
Nejbližší akce

MUŽI


 • 18.12. Oddílový Vánoční pohár


 • 21.12. Ukončení sezony wall club


 • 2018
  Zažátek tréninků 4.1.2018
  Krajské soustředění 5.1.2018

  Konkrétní info o akcich u trenérů


  ŽENY
  Pokud jsou na stránce nějaké nesrovnalosti, dejte prosím vědět

  jaroslavvcelak@seznam.cz
  Gymnastika SU na Facebooku


  Stránky ČGF


  Pěkné fotografi

  Spartak SÚ

  AŠSK Tábor


  Úvodní stránka Spartak SU gymnastika

  Sportovní gymnastika


  Sportovní gymnastika v Sezimově Ústí se začala organizačně rozvíjet ve druhé polovině roku 1950. Do té doby se cvičilo v Sokole v Sezimově Ústí, který byl založen v našem městě v roce 1946.
   Postupem doby se v Sokole omezovalo cvičení na nářadí a začalo jen všeobecné cvičení. Tím se nářaďovcům znemožňovalo zdokonalovat se ve cvičení na nářadí, přestože tu byla řada velice dobrých cvičenců i bývalých závodníků - nářaďovců.
     Pro stálé omezování nářaďového tělocviku v normálních hodinách tělocviku, byl ustanoven oddíl sportovní gymnastiky, který měl svá pravidelná cvičení od 1. září 1950 v průmyslové škole, v jediné to tělocvičně v Sezimově Ústí. V roce 1951 po dostavení nové jedenáctileté národní školy se převedlo cvičení oddílu sportovní gymnastiky do tělocvičny této školy, kde začal pravidelný trénink pod vedením trenérů: Josefa Půlpána (vedoucí oddílu), Antonína Čekala (vedoucí dorostu), Jindry Cupáka (vedoucí mužů), Augustína Valoucha (vedoucí žáků), Boženy Půlpánové (vedoucí ženských složek). Oddíl měl v té době 70 členů.
     Pro reorganizaci tělovýchovy se cvičení žáků a žákyň převedlo na školy do sokolských družin a tím se náš oddíl nemohl intenzivně starat o řádnou výchovu a trénink našeho gymnastického žactva. Někteří přihlášení starší členové oddílu se vrátili do všeobecných cvičebních hodin Sokola. Pravidelný trénink oddílu se konal již jen dvakrát v týdnu pro naprostý nedostatek volných hodin v tělocvičně a tím byla snížena naše práce s mládeží na minimum.
     Po další reorganizaci , tentokrát v závodě Kovosvit a tělocvičného hnutí, v organizaci ČSO poněkud tělocvičný ruch upadl. Oddíl sportovní gymnastiky závodní jednoty Sokol v Táboře úplně zanikl a tak v táborském okrese byl v činnosti jen oddíl SG Sokol Kovosvit v Sezimově Ústí s 27 členy oddílu. Přes velice ztížené podmínky si vedl oddíl celkem dobře a zúčastňoval se všech tělocvičných akademií a veřejných cvičení pořádaných naší tělocvičnou jednotou a táborským okresem.
     V roce 1954 dostal náš oddíl nový název,

  "Tělovýchovná jednota Spartak Sezimovo Ústí".

     Od té doby se stav členů v našem oddíle stále zvyšoval, v roce 1962 měla naše jednota dokonce 229 členů.
     Sezimoústecké gymnastky a gymnasté se od založení oddílu zúčastňují závodů v našem kraji, mimo něj i v zahraničí a jsou velice úspěšní. V roce 1965 získali naši závodníci 10 titulů krajských přeborníků, 20 titulů okresních přeborníků, 21 titulů přeborníků TJ Spartak Sezimovo Ústí a 1 titul ČSSR přeborníka odborných učilišť . Hlavní zásluhu na úspěšnosti našeho oddílu měli především trenéři jako např. Karel Havlík, Marie Tupá, Anděla Ederová, Eva Satorová - Rajková, Zdena Valouchová - Kašíková, Slávka Čekalová - Tupá, Dalibor Špaček, Vladimír Kollmann. Většina začala v oddíle jako mladí gymnasté a některé z nich můžete potkat ještě dnes v naší tělocvičně mezi ostatními dobrovolnými trenéry.
   

  A takhle nějak to bylo

   

     [ Nahoru | Domů |Kontakty | Plánované akce | Členove oddílu | Zprávy | Soustředění ]